Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Infolinka: 8-18 hod. (Po-Pá)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Videa / Články od vody
  3. Sezóna 2019
  4. Vendelova výprava na jezero Vrbenský (video)
30.07.2019
Sezóna 2019

Vendelova výprava na jezero Vrbenský (video)

Autor: Václav Pergl

 Zdravím, všechny rybáře a všechny příznivce cechu rybářského. Moje další výprava vedla tentokrát na soukromý revír a to jezero Vrbenský. Na tomto jezeru jsem nikdy předtím nelovil, slyšel jsem o něm jen z doslechu.

Samozřejmě jsem nechtěl nechat nic náhodě, protože z Plzně to jsou s vlekem a lodí pomalu tři hodiny cesty a cena povolenky taky není zrovna levná, a proto jsem chtěl být patřičně připraven. Následoval týden pročítání různých "smysluplných" diskuzí na několika rybářských fórech, sledování videí z tohoto revíru ale nakonec jsem si předem vytipoval pár hotspotů a nezbývalo nic jiného, než si je ověřit v reálu na místě. 

Týden utekl jako voda a já po pár hodinách skládání výbavy do vleku a auta vyrazil. Po příjezdu na revír mě přivítal správce revíru, který mi mé vytipované hotspoty potvrdil ale bohužel mi i řekl, že lidi, co na lovném místě byli přede mnou, udělali za několik dní jen pár cejnů. Tak jsem naložil veškerou výbavu do člunu, ale co čert nechtěl, hned jak jsem vyplul, přišel sice osvěžující ale pro tašky s technikou a ostatní výbavu nepříjemný déšť.

Takže po příjezdu na lovné místo mě jako první čekala blesková stavba bivaku, abych uchránil před deštěm to málo, co zůstalo suché. Nevím jak to máte vy, ale já, byť jedu na den, dva či týden, mám těch krámů hromadu a liší se to jen ve velikosti tašky s jídlem... Po rozložení bivaku jsem si aspoň mohl připravit a doladit montáže a déšť mezitím ustal. Následovala stavba stojanu a rozložení zbytku výbavy jako je podložka, stativy apod.

Konečně přišla řada na pruty. Jeden prut s již připravenou montáží s panáčkem ChilliBombu zavážím na okraj zatopených stromů. Další montáž s jednou kuličkou tvrdého CreamyKrillu v soli pokládám před rákosové pole a stejně tak třetí montáž s kombinací vysušeného a klasického CreamyKrillu. Unavený po náročném dni ulehám do bivaku k filmu a samozřejmě doufám v brzký záběr.

Bohužel jsem se první noc záběru nedočkal a tak následovala výměna nástrah za čerstvé. Na jeden prut jsem vzhledem k vysokým teplotám zvolil montáž Zig Rig s 20mm žlutou plovkou TopCorn zalitou kouřovým dipem. Během dne byla ale na mé straně jezera aktivita kaprů skoro nulová. Nechtěl jsem další dny jen sedět u hluchých hlásičů a tak jsem k večeru opět vyměnil nástrahu u zatopených stromů, tentokrát za tygří ořech kriticky vyvážený jednou umělou plovoucí kukuřicí. Tenhle krok se ukázal jako správný, díky bohu. Přišel první záběr, ryba nějaká rychlá a odpor minimální, asi cejn říkám si. Na břehu koukám na asi třiceticentimetrové štíhle. No kapr to není ale ryba to je, takže první úspěch.

Zavážím opět montáž s tygřákem do zatopených stromů a přikrmuju dvěma lopatkami řepky s krájeným a drceným boilies. Cca po půl hodině od zavážky přichází brutální jízda, ale jakmile jsem prut zvedl ze stojanu zjistil jsem, že ryba se rozhodla zakotvit v kořenech zatopených stromů. Sedám do lodi a po asi 15 minutách dolování z kořenů podebírám metrového amura. ! Bomba ! Není to kapr ale tyhle torpéda chytám hrozně rád, protože to je ryba, která dokáže prověřit rybářskou sestavu do posledního uzlíku ! Krátká fotka a video na břehu a amur maže zpět do vody. Jen vyměním nástrahu a vezu ji zpět na místo činu.

Bohužel jsem se ten večer dalšího záběru nedočkal a tak jsem další ráno vyměnil nástrahy a tentokrát přikrmil mixem drceného tygřího ořechu společně s řepkou. Zhruba o hodinu později přichází pomalý padák. Mám podezření na cejna ale po velmi krátké chvilce zjišťuju, že tohle rozhodně není cejn a kupodivu vyrazil na volnou vodu mimo zatopené stromy. Po chvilce se na mě z podběráku dívá šupinatý krasavec, který na váze ukázal rovných 12kg.

Tenhle kapr mě utvrdil v tom, že je partikl v podobě například tygřího ořechu pro rybu vítaná chuťovka. Bohužel jsem se (až na dva cejny) záběru za celý zbytek dne nedočkal a měl jsem před sebou poslední noc lovu. Chtěl jsem z dostat maximum, proto jsem vzal echolot a vyrazil hledat další zajímavá místa pod vodou. Po zhruba hodině na vodě nacházím podél rákosu v asi metrové hloubce doslova vytlučené místo tvrdé jak betonový panel, vzhledem k jinak zabahněnému revíru další místo kde by se kapři mohli krmit, navíc poblíž místa kam dešťová voda vždy přináší ze svahu rybám "čerstvou" potravu. Místo zakrmuju několika lopatkami tygřáku s řepkou a jedu hledat dál. Asi tři metry od zatopených stromů nacházím další vytlučenou lavici, kterou taky zakrmím několika lopatkami. Na obě místa jsem položil úspěšnou nástrahu z tygřáku a vyrazil na břeh plný očekávání, co nová místa přinesou. V jednu ráno mě budí jízda z mělčiny u rákosu. Jelikož na tomhle místě nebyly skoro žádné vázky, říkal jsem si, jo je tam, tahle ryba půjde z vody dobře. Opak byl pravdou....

Po pěti minutách souboje slyším zašustit rákos a cítím, že někde váznu. Sedám do lodi a po příjezdu na mělčinu zjišťuju, že šokovka je omotaná kolem několika stébel rákosu a v místě kde bývala závěska s olovem je jen upálený uzel. Převazuji, montáž pokládám na stejné místo a jedu dospávat. Další dva záběry jsem měl z lavice poblíž stromů ale obě ryby jsem ztratil, když zajeli do starých vlasců omotaných kolem kořenů. K vzteku, ale co s tím člověk udělá že ? Přichází ráno, den odjezdu a já polemizuji, co a jak jsme mohl udělat lépe nebo jinak, aby výprava byla úspěšnější. Po zabalení výbavy a návratu na centrální molo se zastavuji u kolegy rybáře lovícího na sousedním fleku. Po krátkém carptalku zjišťuji, že on tu sedí již několik dní a krom cejna neměl kontakt s rybou.

Když to shrnu, rybář týden přede mnou na stejném místě chytil jen cejny, kolega vedle jen cejny a já nový osobák v podobě metrového amura, dále 12kg šupík a další tři ztracené ryby, takže to byl vlastně celkem úspěch.


Chovejme se u vody slušně, chytejte s BioTop a třeba někdy u vody.

Ahoj

 

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
© Copyright 2022 | BioTop baits s.r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz